تبلیغات

پخش آهنگ و موزیک ویدئو در رادیو جوان و کانال ها و سایت های بزرگ و پر مخاطب تماس بگیرید : 09366000500

۳۲۹۱-۹۰ سال از کشف پنی‌سیلین توسط الکساندر فلمینگ گذشت

8 views
۱۳ام شهریور ۱۳۹۷

۹۰ سال از کشف پنی‌سیلین توسط الکساندر فلمینگ گذشت

الکساندر فلمینگ ۹۰ سال پیش به‌طور تصادفی پنی‌سیلین را کشف کرد. او همان زمان نسبت به مقاومت باکتری‌ها در برابر پنی‌سیلین هشدار داده بود. اکنون "آرتی‌لیسین" می‌تواند با قدرتی بیشتر جایگزین آن شود.

    
الکساندر فلمینگ دانشمند اسکاتلندی کاشف پنی‌سیلین

الکساندر فلمینگ دانشمند اسکاتلندی کاشف پنی‌سیلین

الکساندر فلمینگ در سوم سپتامبر ۱۹۲۸ به‌طور تصادفی پنی‌سیلین را کشف کرد. او در آن زمان نسبت به مقاومت باکتری‌ها در برابر پنی‌سیلین هشدار داده بود. اکنون دارویی به نام آرتی‌لیسین (Artilysin) می‌تواند ۹۰ سال پس از کشف پنی‌سیلین جایگزین آن شود و مقاومت باکتری‌ها را از بین ببرد.

مارتین کریسل، کارشناس ﺑﻴﻮﻟﻮژی ﻣﻮﻟﻜﻮلی در آلمان، با قدردانی از فلمینگ می‌گوید که او برای سلامتی انسان‌ها خدمات بسیاری کرده و امروز بدون پنی‌سیلین او "پیوند ارگان‌ یا شیمی‌درمانی ناممکن است".

کریسل در ارزیابی از کشف بزرگ فلمینگ به نکته مهم دیگری نیز اشاره می‌کند. او می‌گوید: «فلمینگ در سخنرانی خود به هنگام دریافت جایزه نوبل در ارتباط با مشکل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها هشدار داده بود.» کریسل بر این نظر است که این گفته فلمینگ امروز بهتر از هر زمان دیگری ثابت شده است.

مارتین کریسل در شرکت خود به نام "لیساندو" (Lysando) در ارتباط با ضعف آنتی‌بیوتیک‌ها تحقیق می‌کند. او می‌خواهد مشکل مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را برطرف کند. او خوش‌بین است و می‌گوید که شاید در صدمین سالگرد تولد فلمینگ چنین دارویی راهی بازار شود.

کریسل از "آرتی‌لیسین" برای مقابله با مقاومت باکتری‌ها استفاده می‌کند و می‌گوید آرتی‌لیسین پروتئینی است که می‌تواند مقاومت هر گونه باکتری را درهم‌شکند.

کریسل در آزمایش‌هایش دریافته که انواع آرتی‌لیسین‌ها دیواره سلولی باکتری‌ها را نابود می‌کنند و آنها را از بین می‌برند. اما آرتی‌لیسین‌ها آنتی بیوتیک نیستند، مولکول‌هایی بسیار بزرگ‌اند که با توجه به مکانیسم خود کاملا متفاوت عمل می‌کنند و می‌توانند با انواع باکتری‌ها مقابله کنند.

مارتین کریسل، کارشناس ﺑﻴﻮﻟﻮژی ﻣﻮﻟﻜﻮلی، امیدوار است که داروی جدیدش که مقاومت هرگونه باکتری را درهم‌می‌شکند، دست‌کم در صدمین سالگرد تولد پنی‌سیلین به بازار راه یابد.

تبلیغات

پخش آهنگ و موزیک ویدئو در رادیو جوان و کانال ها و سایت های بزرگ و پر مخاطب تماس بگیرید : 09366000500

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۳۲۹۱-۹۰ سال از کشف پنی‌سیلین توسط الکساندر فلمینگ گذشت


کد آمار