تبلیغات

پخش آهنگ و موزیک ویدئو در رادیو جوان و کانال ها و سایت های بزرگ و پر مخاطب تماس بگیرید : 09366000500

۲۳۰۱-معماي آخرين ‘عنصر کشف نشده’ هسته کره زمين حل شد

57 views
۲۱ام دی ۱۳۹۵

معماي آخرين 'عنصر کشف نشده' هسته کره زمين حل شد

 

پژوهشگران ژاپني مي‌گويند سيليکون احتمالا يکي از عناصر اصلي تشکيل دهنده هسته کره زمين است

دانشمندان ژاپني بر اين باورند که معماي آخرين "عنصر کشف نشده" در ترکيب اصلي عناصر تشکيل دهنده هسته کره زمين را حل کرده‌اند.

پژوهشگران سالها در جستجوي عنصري بوده‌اند که به اعتقاد آنها بعد از آهن و نيکل، يکي از عمده ترين عناصر تشکيل دهنده هسته زمين است.

حالا محققان ژاپني با ايجاد دما و فشار بالايي که مشابه شرايط لايه هاي عميق داخل کره زمين است، به اين نتيجه رسيده‌اند که به احتمال قوي عنصري که در جستجويش بوده‌اند، سيليکون است.

اين کشف مي‌تواند به درک بهتر ما از چگونگي پيدايش کره‌اي که روي آن زندگي مي‌کنيم، کمک کند.

ايجي اوهتاني محقق دانشگاه گفت: "ما بر اين باوريم که سيليکون يکي از عناصر اصلي (هسته کره زمين) است که از لحاظ وزني حدود ۵ درصد هسته را به صورت ترکيب شده در آلياژي از آهن و نيکل تشکيل مي‌دهد."

تصور مي‌شود که هسته مرکزي واقع در اعماق کره زمين، کره‌اي جامد به شعاع ۱۲۰۰ کيلومتر است.

اين بخش از هسته داخلي کره زمين دور از دسترس‌تر از آن است که دانشمندان بتوانند مستقيما روي آن مطالعه کنند. به همين دليل آنها براي درک ترکيب تشکيل دهنده لايه‌هاي داخلي کره زمين از امواج لرزه‌اي کمک مي‌گيرند.

دو عنصر اصلي تشکيل دهنده هسته مرکزي کره زمين آهن و نيکل است؛ از لحاظ وزني، آهن حدود ۸۵% و نيکل ۱۰% هسته زمين را تشکيل ميدهد.

اما سوالي که باقي مي‌ماند، اين است که ۵% باقي مانده هسته کره زمين از چه عنصر يا عناصري تشکيل شده است.

ايجي اوهتاني و تيم تحت سرپرستي او، براي پاسخ دادن به اين سوال، آلياژي از آهن و نيکل ساختند و بعد به آن سيليکون اضافه کردند.

گام بعدي اين پژوهشگران، قرار دادن اين ترکيب در دما و فشاري بالا بود که شبيه شرايط اعماق کره زمين است.

آنها متوجه شدند که داده‌هاي به دست آمده از مطالعه امواج لرزه‌اي در اعماق زمين با داده هاي حاصل از اين شبيه‌سازي آزمايشگاهي تطبيق دارد.

پروفسور اوهتاني گفت که براي تاييد قطعي وجود سيليکون در هسته زمين، هنوز تحقيقات بيشتري بايد صورت بگيرد. او همچنين افزود که احتمال وجود عناصر ديگر در هسته کره زمين را هم نمي‌توان منتفي دانست.

دانشمندان مي‌گويند آگاهي از ترکيب عناصر تشکيل دهنده هسته کره زمين کمک مي‌کند به درک بهتري از چگونگي پيدايش کره زمين برسيم.

شکل گيري و پيدايش هسته زمين

پروفسور سايمون ردفرن، از دانشگاه کمبريج انگلستان درباره اين دستاورد علمي تازه گفت: "اين آزمايشهاي دشوار واقعا هيجان‌انگيز است، چون تصويري از شرايط هسته کره زمين در زمان پيدايش آن در ۴.۵ ميليارد سال پيش ارائه مي‌کند؛ زماني که هسته کره زمين تدريجا از پوسته سنگي بيروني‌اش جدا شد."

به گفته پروفسور ردفرن تحقيقات جديد ديگري که اخيرا انجام شده، نشان مي‌دهد که اکسيژن هم ممکن است يکي از عناصر مهم تشکيل دهنده هسته زمين باشد.

او مي‌گويد آگاهي از ترکيب عناصر تشکيل دهنده هسته کره زمين کمک مي‌کند به درک بهتري از چگونگي پيدايش کره زمين برسيم؛ مخصوصا فهم اين موضوع که در آغاز شکل گيري هسته زمين، آيا اکسيژن بصورت خيلي محدود وجود داشت و يا اينکه عنصري بود که به وفور يافت مي‌شد.

اگر آن طور که تحقيق دانشمندان ژاپني حاکيست، در زمان شکل گيري هسته زمين در بيش از ۴ ميليارد سال پيش، مقدار قابل توجهي سيليکون در هسته زمين وجود داشته است، اين به آن معني است که احتمالا در بقيه نقاط زمين اکسيژن نسبتا زياد بوده است.

اما در عوض اگر اکسيژن به هسته زمين مکيده شده باشد، آن وقت پوسته سنگي دربرگيرنده اطراف هسته، عاري از اکسيژن بوده است.

تبلیغات

پخش آهنگ و موزیک ویدئو در رادیو جوان و کانال ها و سایت های بزرگ و پر مخاطب تماس بگیرید : 09366000500

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۲۳۰۱-معماي آخرين ‘عنصر کشف نشده’ هسته کره زمين حل شد


کد آمار