تبلیغات

ads

۲۱۵۵-با عجيب‌ترين مشاغل کاذب ايران آشنا شويد

19 views
۹ام آذر ۱۳۹۵

با عجيب‌ترين مشاغل کاذب ايران آشنا شويد

 مجله مهر: «بيکاري» مادر تمام مشکلات اقتصادي است. فقر، بزهکاري، اعتياد و ... گوشه‌اي از اين مشکلات هستند که بيکاري بزرگ‌ترين عامل آنها به‌حساب مي‌آيد و جامعه‌اي که نتواند از نيروي کار خود به‌خوبي استفاده کند، به‌ناچار پس از مدتي با تعداد زيادي از آدم‌هايي مواجه مي‌شود که يا کاري ندارند و نمي‌دانند اين اوقات فراغت خود را چگونه پر کنند يا از فرط بيکاري و بي‌پولي، به مشاغل کاذب روي آورده‌اند. مشاغلي که گاهي خنده‌دار هستند و حتي گاهي خطرناک! «شغل کاذب» به تمام شغل‌هايي گفته مي‌شود که نه کالا و خدمات ويژه‌اي توليد مي کند و نه فعاليت و درآمد آن شفاف است. علاوه بر اين بر شغل‌هاي کاذب نظارتي صورت نمي‌گيرد و درنتيجه از ماليات هم خبري نيست. تعداد مشاغل کاذب در ايران کم نيستند؛ اما ما در اين گزارش عجيب‌ترين‌هايشان را برايتان گلچين مي‌کنيم.

 شرخر

شرخري از آن دسته مشاغل کاذب است که قدمت زيادي دارد و سال‌هاست افراد براي پول کردن چک‌هاي بي‌محل خود از اين آدم‌ها استفاده مي‌کنند. افرادي که به‌زور کتک و تهديد، بدهکاران بخت‌برگشته را وادار به پرداخت بدهي مي‌کنند.

 داد زن

اسم شغل را به دليل اين‌که بايد تمام‌ روز بايد براي صاحبان مغازه‌ها حنجره پاره کنند و مشتري جلب کنند، «دادزن» گذاشته‌اند. دادزن‌ها بايد بتوانند براي صاحب مغازه مشتري جمع کنند تا درنهايت روزي حداکثر ۲۰ هزارتومان درآمد داشته باشند وگرنه از کار بيکار مي‌شوند. فصل کار اين افراد وقت‌هايي مثل اواخر اسفند است که معمولاً مردم بيشتر به مراکز خريد مي‌روند و خب در بين اين شلوغي‌ها لازم است يکي براي بازاريابي داد بزند!

 تراکت پخش‌کن

اين يکي ديگر از شغل‌هاي کاذب در تهران است. داستان تراکت پخش‌کن‌ها، داستان آدم‌هايي است که شغلشان سرما و گرما و آفتاب و باد ندارد. فلاسک چاي و سرويس بهداشتي هم ندارد، اما حداقل ساعتي سه هزار و ۵۰۰ تومان، و حداکثر ساعتي پنج هزار تومان درآمد به دستشان مي‌دهد و ظرف پنج دقيقه هم مي‌شود استخدام شد. از دو طريق مي‌توان تراکت‌پخش‌کن شد. شرکت‌هايي هستند که متقاضي‌ها را براي اين کار استخدام مي‌کنند؛ البته استخدامي بدون بيمه و اضافه‌کار و ساير مزايا. طريق ديگر هم، کساني هستند که حضوري به اين افراد مراجعه مي‌کنند و تراکت‌ها را به دستشان مي‌دهند.

 پلاک محوکن

کار اين آدم‌ها اين است که محدوده طرح ترافيک يا زوج و فرد بايستند و به راننده‌ها کمک کنند که به‌سلامت از برابر دوربين راهنمايي رانندگي بگذرند. وظيفه پلاک محوکن‌ها اين است که پشت پلاک خودروها بدوند و در مقابل درآمدي کمتر از جريمه وارد شدن به محدوده طرح ترافيک از سرنشينان دريافت کنند!

 جاي پارک بگير

جاي پارک يکي از معضلات بزرگ کلان‌شهرهاست و براي همين خيلي از اين نياز مردم سواستفاده و به فرصت شغلي براي خود تبديل کرده‌اند و به همين علت است که افرادي در کنار فروشگاه‌ها و رستوران‌ها و ... مي‌ايستند و جاي پارک نگه مي‌دارند و در برابر آن دستمزد مي‌گيرند.

 گريه کن مراسم ترحيم

حتماً شما هم با ديدن اين عبارت به ياد فيلم «چند مي‌گيري گريه کني؟» مي‌افتيد و شايد گمان کنيد که اين قضيه فقط در فيلم‌ها يافت مي‌شود؛ اما جالب است بدانيد که هستند کساني که درازاي گريه و شيون و زاري کردن پول بگيرند.

 دست‌فروشي

دست‌فروشي در سال‌هاي اخير دارد به يک شغل معمولي و البته پردرآمد تبديل مي‌شود. اگر شما هم مترو را براي رفت‌وآمد انتخاب کرده‌ايد، پس حتماً با تعداد زيادي از اين دست‌فروش‌ها مواجه شده‌ايد که حالا انگار براي خود يک صنف مستقل دارند و بارها در تبليغات خود از عبارت «همکارانم در مترو» استفاده مي‌کنند.

 همراه بيمار

همراه مريض، ازجمله شغل‌هاي کاذب است که به‌تازگي در بيمارستان‌ها ديده مي‌شود. در بسياري از بيمارستان‌ها افرادي مستقر هستند که از طرف پرستاران، به بيماراني که همراه‌ نياز دارند معرفي ‌مي‌شوند، تا در صورت تمايل به‌عنوان همراه مريض کنار آن‌ها بمانند. بيمارستان‌ها هزينه‌هاي افراد همراه را در بيمارستان‌هاي دولتي ۲۰ هزار تومان با غذا و ۹ هزار تومان بدون غذا و در بيمارستان‌هاي خصوصي تا ۴۰ هزار تومان در نظر مي‌گيرند. اما بيماراني که همراه ندارند، بايد مبلغ بيشتري را پرداخت کنند تا بتوانند همراهي داشته باشند.

 شاهد دادگاه

بر اساس قانون قضايي کشور، براي حکم صادر کردن در بسياري از پرونده‌ها، داشتن دو شاهد بالغ الزامي است و اگر به اين شاهدها دسترسي نداشته باشيد، ممکن است حکم دادگاه به نفع شما نباشد و همين باعث مي‌شود که برخي براي زودتر راه افتادن کارشان شاهد کرايه کنند.

 دعانويس

«دعا براي يافتن همسر مناسب»، «دعا جهت رفع گرفتاري»، «دعا براي ...» دعانويسي يا سرکتاب باز کردن از شغل‌هايي است که آدم‌هاي خوش‌باور فرصت شغلي آن را براي اين افراد فراهم مي‌کنند. افرادي که در بساطشان از شير مرغ تا جان آدميزاد پيدا مي‌شود و براي هر دردي، يک دعاي ويژه در اختيار دارند و هر چه مشکلتان بزرگ‌تر و وقتتان کمتر باشد، خرجتان بيشتر مي‌شود!

 نوبت فروشي

از وقتي‌که در بانک‌ها ، سيستم نوبت‌دهي خودکار راه افتاده ، کار مردم در حفظ نوبت بسيار راحت شده است؛ اما اين ابتکار نيز اشتغال‌زا بوده است؛ به اين شکل که عده‌اي به شعب بسيار شلوغ بانک‌ها مراجعه مي‌کنند و پشت سر هم برگه‌هاي نوبت را از دستگاه نوبت‌دهي دريافت مي‌کنند و سپس به کساني که ديرتر مي‌آيند و عجله دارند، مي‌فروشند.

 فيش فروشي

در مقابل برخي ادارات و سازمان‌ها مانند ثبت شرکت‌ها که ارباب‌رجوع ناگزير است براي ادامه کار اداري به بانک رفته و مبالغ اندکي را واريز و فيش آن را بياورد ، افرادي با «فيش‌هاي بانکي پرداخت‌شده و بدون اسم» ايستاده‌اند و با دريافت مبلغي بيشتر از وجه فيش، مراجعه‌کنندگان را از ايستادن در صف‌هاي طويل بانکي معاف مي‌کنند.

 کارراه‌بنداز

کارراه‌بنداز کسي است که از يک شهرستان دورافتاده براي سربازي يا گذران دوران دانشجويي به تهران آمده است و از اين فرصت استفاده کرده و کار همشهريانش را در تهران راه مي‌اندازد. خريد کتاب و دارو، ثبت‌نام در دانشگاه، حضور در نمايشگاه و خريد از يک غرفه خاص و نظير آن، کارهايي است که او در تهران براي همشهريانش انجام مي‌دهد. هر طور حساب کنيد، اين روش هم به نفع سفارش‌دهنده کار است و هم به نفع کارراه‌بنداز!

 مجلس گرم‌کن عروس

کار اين افراد از اسمشان معلوم است! اين آدم‌ها موظف‌اند که هر کاري براي شاد کردن مراسم شادي مشتريان خود بکنند و هر چه‌بهتر اين کار را انجام دهند، درآمد بيشتري عايدشان مي‌شود.

 ساقدوش کرايه‌اي

«ساقدوش» از آن واژه‌هايي است که در سال‌هاي اخير زياد به گوشمان خورده است. برگزاري عروسي به سبک غربي باعث شده تا الزامات آن‌هم موردتوجه قرار بگيرد و مثلاً براي داشتن يک عروسي ويژه اين‌چنيني، حتماً نياز به استخدام ساقدوش باشد.

 رنگ‌کار مرکبات

کار اين افراد سرخاب سفيداب کردن ميوه‌هايي است که رنگ و روي آن‌چناني ندارند! کار رنگ‌کار مرکبات اين است که با کمک مواد شيميايي مانند گاز اتيلن و بخارآب کافي به محصولات نارس چيده شده رنگ و ظاهري طبيعي ببخشد و کاري کند که اين ميوه‌ها کاملاً رسيده به نظر برسند و نظر مشتريان را جلب کنند.

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۲۱۵۵-با عجيب‌ترين مشاغل کاذب ايران آشنا شويد


کد آمار