تبلیغات

ads

۲۱۳۷- “بیانیۀ شورای صنفی دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران در حمایت از دانشجویان معترض خو

38 views
۵ام آذر ۱۳۹۵

"بیانیۀ شورای صنفی دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران در حمایت از دانشجویان معترض خوابگاه چمران"

🔴 «ما» می‌خواهیم زنده بمانیم! 🔴

درحالی روزهای سرد پاییز نود و پنج را از سر می‌گذرانیم که به سومین سالگرد آغاز دوبارۀ اعتراضات صنفی در دانشگاه تهران نزدیک می‌شویم. در طول سه سال گذشته دوست و دشمن شاهد تلاش صادقانۀ دانشجویان دانشگاه تهران برای پیگیری حقوق بدیهی انسانی و صنفی‌شان و حل مسالمت‌جویانۀ مشکلات خود بوده‌اند؛ تلاشی که پاسخش همواره تهدید و ترعیب فعالان صنفی و خفه‌کردن صدای اعتراضات با توسل به هر ابزار قانونی و غیرقانونی بوده است. البته دانشجویان نیز در مقابل این فشارها و تهدیدها هرگز از پا ننشسته‌اند و ذره‌ای عقب‌نشینی نکرده‌اند، بلکه پرشورتر از گذشته مطالبات خود را پیگیری کرده‌اند.
روزهای گذشته شاهد اعتراضات و تحصن‌های دانشجویی پیاپی در خوابگاه چمران دانشگاه تهران بوده‌ایم؛ اعتراضاتی که برخاسته از نگرانی دختران دانشجو نسبت به در خطر افتادن حیاتشان بود؛ قطع مکرر برق و از کار افتادن سیستم‌های گرمایشی آغازگر این نارضایتی‌ها بود. اعتراضات اولیه به برگزاری جلسه‌ای میان دانشجویان این خوابگاه و اسماعیلی، مدیر کل امور خوابگاه‌ها، در 24 آبان 1395 منجر شد؛ جلسه‌ای که در آن مدیر کل امور خوابگاه‌های دانشگاه تهران با وقاحتی مثال‌زدنی پیگیری و تأمین هیچ‌یک از مطالبات دانشجویان را نپذیرفت!
حالا درحالی اعتراضات خوابگاه چمران ادامه دارد، که از یک سو شاهد بی‌تفاوتی مسئولین امر نسبت به این اعتراضات و اتفاقات هستیم، و از سویی شاهد پافشاری مثال‌زدنی دختران کوی چمران. اما متأسفانه این مسئله سویۀ دیگری دارد که از نظرها پنهان است و ما را بر آن داشت تا واکنشی روشن و قاطع نسبت به آن نشان دهیم. از همان روزهای ابتدایی آغاز اعتراضات در کوی چمران، شاهد تلاش نیروهای حراست برای ترعیب و تهدید فعالان دانشجویی حاضر در این اعتراضات بوده‌ایم، تهدید و ترعیبی که از یک سو، در کنار تهدیدها و ترعیب‌های دیگر فعالان دانشجویی در دیگر دانشکده‌های دانشگاه تهران توسط نیروهای حراست، و از سوی دیگر، در کناراحضار و تهدیدِ غیرقانونی فعالان دانشجویی دانشگاه تهران در فضای مجازی و حقیقی توسط نیروهای امنیتی خارج از دانشگاه، برای «ما» و «آن‌ها» معنای روشنی دارد. تقابلی که هر لحظه در شمایلی شفاف‌تر از گذشته خود را نشان می‌دهد، «ما» می‌خواهیم زنده بمانیم، و «آن‌ها» می‌خواهند خفه‌مان کنند.
شورای صنفی دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران، ضمن حمایت قاطع از سه مطالبۀ محوری دانشجویان خوابگاه چمران (کاهش هزینه‌های خوابگاه و تقویت امکانات رفاهی، قوانین برابر با پسران دربارۀ ساعات رفت و آمد، و لغو حجاب اجباری در محیط خوابگاه)؛ اقدامات اخیر نیروهای حراست و امنیتی داخل و خارج دانشگاه در احضار و تهدید دانشجویان را محکوم کرده، و خاطرنشان می‌کند هرگونه برخورد – چه در قالب کمیتۀ انضباطی و چه در قالب دخالت نهادهای بیرونی – با فعالان دانشجویی، واکنش سخت و پشیمان‌کنندۀ جنبش دانشجویی دانشگاه تهران را در پی خواهد داشت. همچنین، حمایت بی قید و شرط از فعالان صنفی و دانشجویانی که به دنبال حقوق صنفی خود و برخورداری از حدأقل استانداردها برای ادامۀ حیاتشان هستند را وظیفۀ انسانی و اخلاقی خود می‌دانیم.

5 آذر 1395
شورای صنفی دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۲۱۳۷- “بیانیۀ شورای صنفی دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران در حمایت از دانشجویان معترض خو


کد آمار