تبلیغات

ads

۲۱۳۵-کوه های هیمالیا تنها ظرف چند دقیقه ایجاد شدند!

16 views
۵ام آذر ۱۳۹۵
 
دانشمندان به تازگی اعلام کرده اند شهاب سنگی که ۶۶میلیون سال پیش نسل دایناسورها را منقرض کرده، ناهمواریهای عظیمی را نیز در سطح زمین ایجاد کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه  میامی هرالد،  نظریه های بسیاری درباره ایجاد کوه ها و دره های زمین هنگام برخورد یک شهاب سنگ به آن در ٦٦میلیون  سال قبل وجود دارد. دانشمندان معتقدند این شهاب علاوه بر منقرض کردن نسل دایناسورها ناهمواریهای سطح زمین را نیز ایجاد کرده است.
 
در سال جاری دانشمندان با بررسی قسمتی از یک دهانه آتشفشانی کاسه ای شکل که از تاثیر برخورد شهاب سنگ به جامانده بود، سعی کردند این واقعه را بازسازی کنند. مطالعات نشان داده تاثیر این شهاب سنگ به اندازه ای قدرتمند بوده که سطح زمین را پست و بلند کرده است.
 
این یافته ها نتایج تحقیقات گروهی است که ماه های می و ژوئن امسال را صرف حفاری حفره ای در  این دهانه آتشفشانی به نام «چیکسولوب» کردند که در شبه جزیره یوکاتان در مکزیک قرار دارد. این گروه تحقیقاتی یک منطقه ٢٠٠ کیلومتری در دهانه آتشفشان را برای مطالعه در نظر گرفتند که شبیه کاسه بود.
 
همچنین بررسی های آنها نشان داده شهاب سنگ عرضی حدود١٥ کیلومتر داشته و با چنان قدرتی به سطح زمین برخورد کرده که حفره ای به عمق٣٠ و عرض٨٠ کیلومتر ایجاد شد. سپس این نیرو در کنار جاذبه زمین پستی و بلندی هایی را در نقاط دیگر کره زمین به وجود آورد.
 
جالب آنکه تاثیرگذاری شهاب سنگ بر زمین، کوههایی با دو برابر ارتفاع هیمالیا ایجاد کرد. اما بعدا ارتفاع قله های این رشته کوه تا حدی کاهش یافت. این در حالی است که دانشمندان معتقدند تاثیرگذاری شهاب سنگ بر زمین و ایجاد هیمالیا تنها طی چند دقیقه ایجاد شده است.
 
این مطالعه چشم انداز جدیدی درباره تغییرات محیطی زمین برای دانشمندان ایجاد کرده است.

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۲۱۳۵-کوه های هیمالیا تنها ظرف چند دقیقه ایجاد شدند!


کد آمار