تبلیغات

ads

۲۱۰۲-نسل کشي در تهران و مرگ نرم

34 views
۲۸ام آبان ۱۳۹۵

نسل کشي در تهران و مرگ نرم 

 

آساره کياني

 

 نسل کشي در تهران و مرگ نرم اول آمدند دور شهر را «ديوار» کشيدند؛ ديوارهايي بلند، سياه و هيولايي؛ باد نتوانست مثل هميشه به سمت شهر بوزد، آسمان سياه شد؛ انگار که هميشه غروب جمعه باشد؛ کوه‌ها نصفه و نيمه شدند، يا اصلا از ديد خارج شدند، تابستان‌ها گرم‌تر شد؛ آن‌قدر که صفحات حوادث روزنامه‌ها گفتند چند کودک توي ماشين‌هاي پارک‌شده مادر و پدرهايشان پخته‌ شدند؛ بعد هم مسئولان شهر، گفتند کره زمين همه‌اش گرم شده؛ به ما ارتباطي ندارد. 


مردم شهر براي لحظه‌اي به اين ديوارکشي‌ها شک کردند؛ کمي هم ترسيدند؛ بعد متوجه شدند درخت‌هاي شهرشان هم يکي‌يکي غيب مي‌شوند؛ هرچه درخت‌ها کم شدند؛ دود اتوبوس‌ها و موتورها بيشتر شد؛ همان‌ها که قول کم‌شدن‌شان را داده بودند؛ آدم‌هاي مسئول شهر از دور براي موتورها خط و نشان کشيدند که اگر همين‌طور کاربراتوري بمانيد دودتان را قطع مي‌کنيم؛ آن‌ها هم که بارشان بيست برابر خودشان بود و حتي پول خريد کلاه کاسکت هم نداشتند آن‌قدر از لابه‌لاي فرعي‌ها رفتند تا آمار مرگ و مير صنف غيررسمي‌شان(موتورسوارها) را به بيش از ده‌ها نفر در روز و هزاران نفر در سال رساندند.
برج‌ها همين‌طور بالا مي‌رفتند و آسمان همين‌طور تيره مي‌شد؛ روزنامه‌ها گفتند که از اول آبان تا روز بيست و سومش، 3هزار و 674 نفر جان خود را از دست داده‌اند و البته اطرافيان بيشتر آن‌ها که مردند، گفته بودند که لحظه مرگ، غول آلودگي هوا را بالاي سر ميت خود مشاهده کرده‌اند و نزديکانشان خيلي «نرم» مُرده‌اند. 
هر روز مي‌گفتند که اتوبوس‌ها و ميني‌بوس‌ها را مي‌خواهند جايگزين کنند؛ فيلتر نصب کنند؛ هيبريدي کنند؛ ديزل‌ها را بردارند و کلي کارهاي ديگر و مردم باز هم هر روز صبح درحالي‌که روي دهان و بيني‌شان ماسک زده بودند، هجوم مي‌بردند به سمت همان ماشين‌هاي کهنه و شب هم با همان‌ها برمي‌گشتند خانه و اين خبر که «پيکان‌ها جمع‌آوري مي‌شوند» را خبرنگارها بيست بار کار
کردند!
وسط اين «مرگ نرم»، دولت و شهرداري دعوايشان شد؛ يک عده که پيش از اين هوادار شهرداري‌ بودند، طرف دولت را گرفتند و تو يادت آمد که انتخابات شوراي شهر نزديک است و حق دارند بندگان خدا. آلودگي اما کاري به اين حرف‌ها نداشت؛ وقتي يارکِشي مي‌کردند، روي سر همه‌شان نشسته بود؛ خبرنگارها ديدند. 


خانم ابتکار هم نشسته بود توي مراکش وسط نشست مشترک برنامه محيط زيست (UNEP)و برنامه عمران (UNDP) سازمان ملل تا قضيه «گرد و غبار و توفان‌هاي شن» را بررسي کنند و باز هم اين «داعش» بود که به کمک همه مسئولان شتافت؛ که چند سالي است آمده توي منطقه و گرد و غبار به پا کرده و مردم فکر کردند مگر پيش از داعش، هوا سالم بود؟


رئيس جمهور اما در اين چند ماه باقي‌مانده از دولتش در جمع مردم کرج، وعده مي‌دهد که ما «برابر غول آلودگي هوا پيروز مي‌شويم.» و تو که او را انتخاب کرده‌اي تا آلودگي‌هاي شهرت کمي کنار بروند، باز هم مي‌پذيري و باز هم به داروخانه مي‌روي تا ماسک‌هاي بهتر و ايمن‌تري بخري.


حالا از تعداد آدم‌هايي که با ماسک، اين‌طرف و آن‌طرف مي‌دويدند، کمتر شده؛ خيلي ساده است؛ آن‌ها که نيستند مُرده‌اند. اصلا همه اين‌ها مهم نيست؛ حتي با قضيه نسل‌کشي هم مي‌تواني کنار بيايي؛ مهم اين است که تهران ديگر پرنده هم ندارد؛ پرنده‌هايي که توانستند، رفتند، کلاغ‌ها که از همه باهوش‌تر بودند، اول از همه رفتند؛ زنبورها مردند؛ به جايش پشه‌هاي سفيد همان عسلک‌هاي تابستان بيشتر شدند؛ حالا تهران دلش تنگ شده براي قارقارهاي کلاغ سياه؛«تهران قديم کلاغ داشت.»

 منبع:  http://www.hamdelidaily.ir/?newsid=22304

 

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۲۱۰۲-نسل کشي در تهران و مرگ نرم


کد آمار