تبلیغات

ads

۲۱۰۰-تصويري جهاني به روايت سازمان جهاني بهداشت از دیابت

14 views
۲۷ام آبان ۱۳۹۵

تصويري جهاني به روايت سازمان جهاني بهداشت از دیابت

 

بنا بر آمار سازمان جهاني بهداشت، شمار مبتلايان به ديابت از ۱۰۸ ميليون نفر در سال ۱۹۸۰ به ۴۲۲ ميليون نفر در سال ۲۰۱۴ افزايش يافته است. اين بيماري در کشورهاي با درآمد متوسط يا پايين، با سرعت بيشتري شيوع پيدا کرده است.

سازمان جهاني بهداشت بيماري قند را يکي از عوامل اصلي نابينايي، نارسايي کليه، سکته‌ي قلبي و مغزي و قطع عضو در نيمه‌ي پاييني بدن برشمرده و پيش‌بيني مي‌کند که اين بيماري تا سال ۲۰۳۰ به هفتمين عامل مرگ‌ومير بشر تبديل شود. اين بيماري در سال ۲۰۱۲ عامل مستقيم مرگ يک و نيم ميليون نفر در سراسر جهان بوده است.

به دليل اهميت اين بيماري در تقويم سازمان ملل متحد روز ۱۴ نوامبر، روز جهاني ديابت نام‌گذاري شده است. اين روز زادروز فردريک بنتينگ، پزشک و محقق کانادايي است که به همراه چارلز بِست هورمون انسولين و کارکرد آن را کشف کرد. سال جاري ۲۰۱۶ يکصدوبيست‌وپنجمين سالروز تولد بنتينگ است.

انواع ديابت و راه‌هاي مقابله

 

دو نوع اصلي ديابت وجود دارد. نوع اول که به "ديابت نوجواني" مشهور است، عموما در سنين کمتر از ۱۸ سال بروز مي‌کند. در اين نوع، بدن به اندازه کافي انسولين توليد نمي‌کند. دليل بروز اين کمبود و عواملي که به احتمال در شکل‌گيري آن نقش دارند، به توصيف سازمان جهاني بهداشت، هنوز ناشناخته هستند و تلاش‌ها براي پيشگيري از آن تا کنون بي‌نتيجه بوده‌اند.

ديابت نوع دوم يا "ديابت بزرگسالي" در پي جذب غيرمؤثر انسولين توليدشده در بدن بروز مي‌کند. اين نوع از بيماري قند قابل پيشگيري است.

سازمان جهاني بهداشت از "ديابت دوران بارداري" به عنوان سومين نوع ديابت نام مي‌برد که در آن قند خون مادر بيش از حد معمول، اما کمتر از حدي است که ديابت ناميده شود. قند خون بالا در زنان باردار ممکن است در هنگام بارداري يا زايمان به پيچيدگي‌هايي منجر شود. اين پديده خطر ابتلاي مادر و فرزند به ديابت نوع دوم در آينده را افزايش مي‌دهد.

افزايش مزمن قند خون در درازمدت (ديابت) به ارگان‌هاي حياتي از جمله سيستم قلبي-عروقي، چشم‌ها، کليه‌ها و سيستم عصبي صدمه مي‌زند و در نهايت در کارکرد آنها اختلال ايجاد مي‌کند.

رژيم غذايي مناسب، تحرک بدني مستمر، حفظ وزن مناسب و پرهيز از دخانيات از عواملي هستند که مي‌توانند از بروز ديابت نوع دوم جلوگيري کنند يا ابتلا به آن را به تأخير بياندازند. افراد مبتلا به ديابت نوع دوم هم مي‌توانند با رژيم غذايي درست، ورزش، دارو و کنترل پزشکي مستمر با آن مقابله کنند.

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۲۱۰۰-تصويري جهاني به روايت سازمان جهاني بهداشت از دیابت


کد آمار