تبلیغات

ads

۲۰۸۶-تبلت و موبايل براي کودکان «بدخوابي» مي‌آورد

17 views
۲۴ام آبان ۱۳۹۵

تبلت و موبايل براي کودکان «بدخوابي» مي‌آورد

برپايه يک تحقيق صورت گرفته شواهد محکمي در رابطه با استفاده از لوازم الکترونيکي(مثل آيفون، آيپد، لپ‌تاپ، و …) پيش از خواب بچه‌ها با بي‌خوابي، ‌کم‌خوابي و خواب‌آلودگي زياد در روز ارائه شده است.

به گزارش واشينگتن پست، در تحقيقي که انجمن پزشکان کودک آمريکا روي بيست و شش هزار کودک انجام داده، نشان داده شده که تصوير کودکان بي‌خواب آمريکايي که در فيلم‌ها و سريال‌ها نشان داده مي‌شود، چندان هم از واقعيت دور نيست.

محققان مي‌گويند که بي‌خوابي در کودکان و نوجوانان معتاد به انواع و اقسام رسانه‌هاي اجتماعي، تبديل به يک بيماري فراگير (اپيدمي) در آمريکا شده است. اين اعتياد و بي‌خوابي ناشي از آن منجر به انواع و اقسام مشکلات بهداشتي و پزشکي از قبلي چاقي مفرط، افسردگي، اضطراب، بيش‌فعالي، افزايش اشتها، دگرگون شدن سريع حالت، کم شدن زمان عکس‌العمل و تخريب حافظه مي‌شود.

در اين بررسي تازه، کودکان و نوجوانان شش تا ۱۹ سال در آمريکاي شمالي، اروپا، آسيا و استراليا که با تلفن همراه به تخت مي‌روند دو برابر همسن و سالانشان، ممکن است که کمتر از ۹ ساعت بخوابند. آنها که تلفن يا ديگر وسايل الکترونيکي را در اختيار خودشان و در اتاقشان دارند، پنجاه درصد بيشتر از بقيه مشکل کم‌خوابي دارند و دويست درصد بيشتر از بقيه در طول روز خواب‌آلوده هستند.

پژوهشگران مي‌گويند که استفاده از تلفن همراه يا ديگر لوازم الکترونيکي در هنگام خواب باعث تحريک اجتماعي و رواني مغز در زماني مي‌شود که نياز به آرامش و خاموش شدن دارد. اما فقط تحريکات رواني اين ابزار نيست که باعث بي‌خوابي و بدخوابي مي‌شود. نور آبي رنگي لامپ‌هاي ال. اي. دي رنگ صفحات اين ابزار الکترونيکي باعث تغييراتي در ميزان ملاتونين مي‌شود. ملاتونين هورموني است که به مغز دستور مي‌دهد به خواب برود.

در سال‌هاي اخير مرکز کنترل و پيشگيري‌ از بيماري‌ها در آمريکا تلاش کرده است که به والدين هشدار دهد تا سن استفاده از لوازم الکترونيکي را براي کودکان بالاتر ببرند. به گفته پزشکان اين مرکز، دست کم هشت ساعت خواب براي کودکان و نوجوانان ضروري است.

منبع: دانش و فن RF

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۲۰۸۶-تبلت و موبايل براي کودکان «بدخوابي» مي‌آورد


کد آمار