تبلیغات

ads

۲۰۳۷-قاره‌ها در حال حرکت هستند

46 views
۱۱ام آبان ۱۳۹۵

قاره‌ها در حال حرکت هستند

دانشمندان روسي حرکت آرام يا خزش لايه هاي چندصد کيلومتري زمين (صفحه هاي تکتونيکي) را ثبت کرده اند که بيشترين اندازه مربوط به استراليا با 1،5 متر جابجايي در 22 سال گذشته است.
صفحات عظيم تکتونيکي به ضخامت صد ها کيلومتر در حال حرکت هستند، يعني سياره زمين صفحات را از يکديگر دور مي کند و براي نمونه فاصله بين آمريکا و اروپا بيشتر مي شود.

محاسبات کارشناسان روسي سرعت دور شدن قاره ها از يکديگر را دو تا سه سانتي متر در سال مي داند و علت اين تغييرات با جابجايي صفحات تکتونيکي اقيانوس آرام ارتباط دارد که از زير آمريکاي شمالي هميشه مي خزد.

برپايه يافته ها، تقريبا با همين آهنگ سرعت، اروپا به آفريقا نزديک مي شود و مشابه آن صفحه تکتونيکي اورآسياي روسيه هم در حال حرکت به سوي ژاپن است که خيلي آرام و کند يعني سالانه سه سانتي متر صورت مي گيرد، اما هميشگي است.

نزديکي تکتونيکي مطابق قوانين طبيعت انجام مي شود، ولي اکنون پرسش اين است که کدام يک از بخش هاي زمين به هم نزديک يا از يکديگر دور مي شوند.

شبه جزيره کريمه در درياي سياه آهسته و کند به روسيه نزديک تر مي شود که روندي ژئوتکتونيکي است و استراليا هم با سرعت هفت سانتيمتر در سال به سمت شمال و سوي جنوب شرق آسيا حرکت مي کند.

 برخي کارشناسان حتي بروز زمين لرزه هاي بزرگ بر اثر تصادم صفحات تکتونيکي زمين را پيش بيني مي کنند که اگر هم اين گمانه زني درست باشد، در آينده نزديک رخ نخواهد داد.

حرکت صفحه تکتونيکي استراليا پرشتاب ترين سرعت لايه هاي زمين در جهان است يعني در 22 سال 150 سانتي متر جابجا شده است و جغرافي دانان استراليايي نيز از هم اکنون به تصحيح مشخصات جغرافيايي با توجه به پيش بيني ها براي سال 2020 مي پردازند.

اسپوتنيک در پايان نوشته است: اين روند ادامه دارد، صفحه هاي زمين از هم دور و صفحه هاي تکتونيکي ديگري به يکديگر نزديک مي شوند. دانشمندان مي گويند اين حرکت نگران کننده نيست و حتي اتفاق مي افتد که لايه هاي زميني روي هم قرار گيرند که به ندرت رخ مي دهد.

 منبع:http://www.tabnak.ir/fa/news/636700

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۲۰۳۷-قاره‌ها در حال حرکت هستند


کد آمار