تبلیغات

ads

۱۸۹۶-رشوه به دانشمندان

60 views
۳۰ام شهریور ۱۳۹۵

رشوه به دانشمندان

صنعت قند و شکر در آمريکا در ده‌هاي پنجاه و شصت ميلادي، با پرداخت مبالغي به دانشمندان، آنها را قانع کرده بود که در نوشته‌هاي علمي خود از نقش مضر شکر در سلامت بدن کمتر بگويند و به جاي آن، حملاتشان را به سمت چربي‌ موجود در مواد غذايي نشانه بگيرند. به عبارت ديگر با رشوه‌اي که صنعت قند و شکر به محققان مواد غذايي پرداخت، سخن از مضرات مواد شيرين جايش را به انتقاد از چربي و کلسترول داد که نيم قرن به عنوان مهمترين خطر در مواد غذايي شناخته مي‌شد.
موسسه «تحقيقات شکر»، مبلغي برابر با پنجاه هزار دلار امروزي، به نويسندگان اين مقاله پرداخت کرده بود که بگويند کلسترول- و نه شکر، تنها عامل بيماريهاي قلبي است.
دکتر کريستين کرنز، نويسنده ارشد اين مقاله جنجالي از دانشگاه کاليفرنيا در شهر سان‌فرانسيسکو مي‌گويد که مقاله سال ۱۹۶۵ نه تنها باعث شکل دادن به افکار عمومي در جهت شناخت کلسترول به عنوان تنها عامل بيماري‌هاي قلبي شد بلکه حتي نوع نگاه جامعه علمي به عوامل مسبب بيماري‌هاي قلب را هم عوض کرد.
بعد از اينکه رژيم غذايي کم چربي در آمريکا باب شد، صنعت شکر بسيار رونق گرفت و سازندگان مواد غذايي شروع به جايگزين کردن شکر به جاي چربي در مواد خوراکي شدند.
منبع: رادیو فردا

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به ۱۸۹۶-رشوه به دانشمندان


کد آمار