تبلیغات

ads

یادی از فیروز علیزاده

17 views
۱۲ام آبان ۱۳۹۵

به تازگی وب سایت محترم 1varzesh اقدام به انتشار عکسهایی از شادروان فیروز علیزاده نموده است . که نشر این عکسها پس از سالها از رفتن مرحوم علیزاده به مذاق خیلی از کشتی دوستان من جمله من خوش نشست.

فیروز علیزاده کسی است که اولین مدال طلای کشتی فرنگی را برای ایران به ارمغان آورد ( دستهٔ ۵۲ کیلوگرم مسابقات جهانی ۱۹۶۹ مار دل پلاتای آرژانتین ) و سالها در قالب تیم فرنگی ایران برای این کشور افتخار آفرینی نمود - وی در تصادف موتور سیکلت در شهریور ماه سال 84 از ناحیه پا مجروح شد و پس ازچندی در بیمارستان بدلیل خونریزی و نداشتن هزینه درمانی درگذشت.

در این مجال قصد ندارم به زندگی ورزشی آقای علیزاده بپردازم بلکه اشاره ای خواهیم داشت به واپسین روزهای زندگی آقای علیزاده و آنچه بر وی گذشت .

هرچند همه کشتی دوستان می دانند ولی این قضایا باید گفته شود تا کشتی گیران و نسل جدید کشتی ما بدانند بر سر اولین طلایی مرد کشتی فرنگی ایران چه آمد . ورزشکاران حق دارند بدانند مسوولان ورزش ایران - این آقایان محترم چه معامله ای با فیروز علیزاده کردند.

پس از درگذشت فیروز علیزاده روزنامه شرق در گزارشی نوشت: « از مال دنيا هيچ نداشت جز موتورسيکلت قراضه ای که دائم خراب ميشد و قهرمان جهان را در آستانه ۶۰ سالگی پياده مي گذاشت. فيروز به مرگ طبيعی نمرد و همين است که نميگذارد هق هق همدوره ايهای او بند بيايد. فيروز بود و کارت بي ارزش توی جيب پيراهنش. کارتی که نشان ميداد او پيشکسوت است. حتی بيمه خدمات درمانی هم نبود. او بايد جراحی ميشد اما بيمارستان، دو ميليون و ششصد هزار تومان برای جراحی ميخواهد و توی جيب های فيروز، چيزی نيست جز همان کارت بيارزش...»

قهرمان مجروح روی تخت بيمارستان افتاده بود اما ترجيح ميداد از کسی کمک نخواهد. در بيمارستان و آخرين مصاحبه اش به مرضيه دارابی روزنامه نگار ورزشی گفته بود:

«چه بگويم؟ آنها که بايد بدانند، ميدانند.»

روزنامه شرق در شرح ماجرا نوشت: «تاخير در انجام عمل جراحی، زخم ديگری به قهرمان ملی ميزند. خونريزی فيروز بند نمي آيد، افت فشار باعث ميشود تا به حالت کما فرو برود و پس از چند ساعت برای هميشه از ميان ما برود.»

مرگ دلخراش فيروز عليزاده موجی از اعتراضات پيشکسوتان ورزش را به دنبال داشت و ميپرسيدند چرا فدراسيون پزشکی ورزشی هيچ واکنشی به ۱۱ روز بستری شدن عليزاده در بيمارستان نشان نداده؟

مراسم تشییع جنازهٔ او نیز محل درگیری پیشکسوتان کشتی شد. سید محمد خادم حقیقت رئیس سابق فدراسیون کشتی گفته بود که علیزاده هیچ مشکلی در تأمین هزینه بیمارستان خود نداشته ولی برخی پیشکسوتان دیگر کشتی از جمله بهرام مشتاقی و شاپور مقربی در اعتراض به او گفته بودند که هیچکس؛ نه پیشکسوتان متمکن و پولدار کشتی و نه فدراسیون کشتی و نه مسؤولان سازمان ورزش و کمیته ملی المپیک، به درمان پای مصدوم او کمکی نکرده بودند و هیچ گونه کمکی در هیچ مقطعی از زندگی به او نکردند.

" اجرای فن کنده فرنگی توسط مرحوم  فیروز علیزاده "

" اجرای بار اندازی زیبا و بی نقص از رنده یاد علیزاده "


 برای دیدن عکسهای بیشتر از زنده یاد فیروز علیزاده به وبسایت 1varzesh به نشانی ذیل مراجعه کنید:

 قاب خاطره / عکس‌هایی از طلایه‌دار سه دهه کشتی‌فرنگی روی تشک

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به یادی از فیروز علیزاده


کد آمار