تبلیغات

ads

سردار گمنام جبهه جنگ نرم حاج حسن شایان‌فر دعوت حق را لبیک گفت ۳۰/ ۰۸ /۵ ۱۳۹

9 views
۱ام آذر ۱۳۹۵


سردار گمنام جبهه جنگ نرم حاج حسن شایان‌فر دعوت حق را لبیک گفت

۳۰/  ۰۸ /۵ ۱۳۹

Image result for ‫سردار گمنام جبهه جنگ نرم حاج حسن شایان‌فر دعوت حق را لبیک گفت‬‎
مدیر پژوهش‌های روزنامه کیهان پس از طی یک دوره سخت بیماری بامداد شنبه دعوت حق را لبیک گفت.
مرحوم حاج حسن شایان‌فر ظهر روز 1 آذر 1389 در پی بروز علائم یک بیماری سخت ابتدا به اورژانس بیمارستان بقیه‌الله (عج) انتقال یافت و در نهایت با تشخیص پزشکان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد.
‌پس از 83 روز با پایان روند معالجات پزشکی بیمارستانی و مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی (22 بهمن 1389)، مشاور مدیرمسئول کیهان از بیمارستان ترخیص و به منزل آمد.
در طول دوران بیماری، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و مدیران مسئول روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولان کشوری و لشکری به عیادت آن مرحوم رفتند و با انتقال شایان‌فر به منزل ، دور جدیدی از معالجات پزشکی برای بهبود ایشان آغاز شد.
مرحوم شایان‌فر اخیراً نیز در ادامه بیماری گوارشی که داشت ، به منظور بررسی وضعیت خود به بیمارستان مراجعه کرد که پزشکان تشخیص دادند وی برای مدتی بستری شود.
شایان‌فر که از سال 89 از این بیماری رنج می‌برد سرانجام بامداد شنبه در منزل شخصی خود دار فانی را وداع گفت.
پیکر مرحوم شایان‌فر امروز تشییع می‌شود
مراسم تشییع حاج حسن شایان‌فر مدیر دفتر پژوهش‌های روزنامه کیهان امروز صبح از مقابل منزل آن مرحوم برگزار می‌شود.
پیکر مرحوم شایان‌فر ساعت 9 صبح از درب منزل ایشان (خیابان ایران، خیابان مهدوی‌پور، خیابان عرب‌سرخی شمالی بن‌بست اول سمت چپ)  تشییع  و در بهشت‌زهرا(س) آرام می‌گیرد.
نگاهی به یک عمر مجاهدت
استاد محمد‌حسن شایان‌فر- متولد 1335- از ستون‌های اصلی روزنامه کیهان به عنوان یک رسانه واقعی و اصیل بود. مدیر فرهنگی در حوزه جنگ نرم که همیشه در سایه بود و با وجود نفوذ و اعتبار بسیار زیادش در میان مسئولان کشوری و لشکری، هیچ‌گاه کمترین استفاده شخصی از این موقعیت خود نکرد و همیشه تلاش داشت تا در کنار تربیت نیروهای کارآزموده و دلسوز، مانع پیشروی دشمن در جبهه جنگ نرم شود.
مرحوم شایان‌فر اواسط دهه 60 به دعوت حسین شریعتمداری که با وی دوستی دیرینه داشت برای نجات زندانیان گروهکی فریب خورده راهی زندان‌ها شد. جوانانی که عموما با ندانم‌کاری و کم‌تجربگی در گروه‌های مخالف انقلاب و نظام اسلامی‌، عضو و چه بسا گرفتار شده بودند. آن مرحوم در طول همان مدت توانست با استدلال و مباحثه‌، بسیاری از آنان را به مسیر درست بازگرداند و برخی از آنان را به نوشتن خاطرات سیاسی‌شان از گروه‌های «ضد‌انقلاب» تشویق و ترغیب کند.
ایشان هر چند هفته‌ای یک بار، مجموعه نوشته‌های این زندانیان را برای چاپ در اختیار مسئولان وزارت ارشاد می‌گذاشت. آنها «یکی، دو کتاب از این دست را با کمک وزارت ارشاد چاپ کرده و در میان زندانیان و دانشگاه‌ها و مراکز روشنفکری کشور پخش کردند. این کتاب‌ها چنان با استقبال مواجه شد که منتشر‌کنندگان آن برای چاپ سریع‌تر مجموعه‌های بعدی، تحت فشار قرار گرفتند.»
مرحوم شایان‌فر همچون حسین شریعتمداری یار دیرین خود این دوره را جزو پربرکت‌ترین ایام عمرش می‌دانست که بر اثر آن ، تعداد قابل توجهی از عناصر گروهکی بریده از انقلاب و مردم، به آغوش انقلاب و ملت بازگشتند.
ورود به کیهان
 استاد شایان‌فر سال 1372 وبا حضور شریعتمداری در کیهان،  به جمع نویسندگان روزنامه کیهان پیوست و به عنوان مدیر دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان تا‌کنون مسئولیت‌های مختلفی از جمله انتشار پاورقی و کتاب‌های نیمه پنهان را برعهده داشته است. وی مشاور فرهنگی و یار دیرینه حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان بود.
آن مرحوم مسئول دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان بود و از نزدیک به دو دهه قبل ستون «نیمه پنهان» را در روزنامه کیهان منتشر می‌ساخت. شایان‌فر از عناصر انقلابی بود که نقش شگرفی در افشای عناصر ضد انقلاب و وابسته به استکبار جهانی داشت.
مرحوم حسن شایان‌فر در مقطعی هم به عضویت هیئت مدیره مرکز اسناد ریاست‌جمهوری منصوب شد.
مرحوم شایان‌فر همواره به دلیل افشای ماهیت واقعی پرده‌نشینان و دستان پنهان و پیدای افراد پشت‌پرده جریان‌های معاند با انقلاب اسلامی از جمله فراماسون‌ها مورد غضب‌ فتنه‌گران داخلی و خارج‌نشین بود و تا آنجا که توانستند وی را آماج ناسزا‌ها و فحاشی‌های خود قرار دادند.
مؤسسه پژوهش‌های کیهان کجاست؟
 مؤسسه پژوهش‌های کیهان، دو اتاق کوچک در طبقه دوم این مؤسسه در کوچه شهید شاهچراغی است. این بخش که از تأثیرگذارترین بخش‌های کیهان است ، نقش مؤثری در تدوین تاریخ معاصر دارد. جایی که می‌شود چهره‌های زحمتکشی در آن یافت که کارشان پژوهش بی‌مزد و منت در احوال تاریخ معاصر و انقلاب است.
 ادبیات شفاف و غیرمحافظه‌کارانه بنا بر دسترسی مستند به اطلاعات موجود، جذابیت ویژه‌ای به کتاب‌های تولید شده در این مؤسسه می‌دهد؛ کتاب‌هایی که گاهی حتی از آن به‌عنوان زمینه اصلی ساخت برنامه‌های مستند انتقادی نسبت به جریان روشنفکر نما یا حتی سریال‌ها و فیلم‌های داستانی با نگاه انقلابی سیما شده است.
مؤسسه پژوهش‌های کیهان از سال‌ها پیش مسئولیت تهیه بخشی را برعهده دارد با عنوان «نیمه پنهان». دشمنان مردم و نظام و همه آنها که وابستگی فکری به دشمنان مردم و کشور دارند و بسیاری از اعضای کانون نویسندگان و گروه‌های چپ و مدعیان اصلاحات و ضدانقلاب خارج‌نشین هنوز با این کابوس به خواب می‌روند که روز آینده سند یا مطلبی علیه آنها در این صفحه کیهان چاپ شود.

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به سردار گمنام جبهه جنگ نرم حاج حسن شایان‌فر دعوت حق را لبیک گفت ۳۰/ ۰۸ /۵ ۱۳۹


کد آمار