تبلیغات

ads

حجت‌الاسلام والمسلمین شجونی یار صدیق امام و رهبری دار فانی را وداع گفت / از ۲۵ بار دستگیری در رژیم طاغوت تا موضع‌گیری قاطع علیه سران فتنه ۱۶ / ۰۸ /۵ ۱۳۹

12 views
۱۷ام آبان ۱۳۹۵


حجت‌الاسلام والمسلمین شجونی یار صدیق امام و رهبری دار فانی را وداع گفت

۱۶  /  ۰۸ /۵ ۱۳۹

Image result for ‫حجت‌الاسلام والمسلمین شجونی‬‎
حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران صبح دیروز دار فانی را وداع گفت.
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران و از اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی که به علت عارضه قلبی و کاهش قند خون روز شنبه در بیمارستان فیروزگر تهران بستری شده بود صبح دیروز دار فانی را وداع گفت.
حجت‌الاسلام جعفر شجونی از مبارزان قبل از انقلاب اسلامی بود که در کارنامه فعالیت‌های مبارزاتی خود همراهی با شهید نواب صفوی را داشت.
وی متولد 1311 در شهرستان فومن بود و در دوران رژیم پهلوی به دلیل همراهی با نهضت امام خمینی زندانی و دستگیر شده بود.
تشییع از مسجد هدایت
پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین جعفر شجونی از اعضای فقید جامعه روحانیت مبارز تهران و شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ، ساعت ٩ صبح امروز دوشنبه ١٧آبان ماه از مسجد هدایت واقع در پاسداران، نیستان سوم بلوار شهرزاد، خیابان هدایت تشییع و سپس در قطعه 21 بهشت زهرا(س) در جوار شهدای هفتم تیر به خاک سپرده خواهد شد.
آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز بر پیکر مرحوم حجت الاسلام شجونی نماز می‌خواند.
خبر دیگر این که مراسم ختم مرحوم حجت‌الاسلام جعفر شجونی ساعت 15:30 تا 17 روز چهارشنبه (19 آبان ماه) در مسجد نور تهران برگزار می‌شود.
مرحوم شجونی
از مبارزین فعال قبل و بعد از انقلاب بود
آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به درگذشت حجت‌الاسلام شجونی از اعضای جامعه روحانیت درباره ویژگی‌های وی اظهار داشت: مرحوم شجونی از مبارزین فعال قبل و بعد از انقلاب بود و منبرهای او وجهه مبارزه‌ای داشت.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی با بیان اینکه مرحوم شجونی حقیقتا به اصل ولایت چه در زمان امام و چه در زمان مقام معظم رهبری به شدت پایبند بود ، تاکید کرد:‌ ایشان در امر حمایت از ولایت بسیار محکم و استوار گام برمی‌داشت و در اجرای دستوراتی که امام می‌دادند، جزو افراد فعال بود.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز با اشاره به نقش مرحوم شجونی در پخش اعلامیه‌های امام در دوران خفقان رژیم شاه یادآور شد: ایشان از اعضای فعال جامعه روحانیت مبارز بود که در جلسات نیز حضور داشت و امیدوارم خداوند ایشان را رحمت کند. وی همچنین به نقش حجت‌الاسلام شجونی در دوران فتنه اشاره کرد و گفت: آن مرحوم در جریان فتنه از افرادی بود که بسیار محکم در مقابل فتنه ایستاد و افشاگری و روشنگری کرد و نقش بسیار خوبی داشت.
رئیس‌مجلس تسلیت گفت
علی لاریجانی رئیس‌مجلس شورای اسلامی نیز با صدور اطلاعیه‌ای درگذشت حجت‌الاسلام جعفر شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز را تسلیت گفت.
در این اطلاعیه آمده است : درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین آقای شیخ جعفر شجونی نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران و حزب مؤتلفه اسلامی را به دوستداران و بیت محترم تسلیت گفته، برای آن مرحوم رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
بیانیه جامعه روحانیت ، جمعیت وعاظ
 و حزب موتلفه
جامعه روحانیت مبارز تهران ، حزب موتلفه اسلامی و جامعه وعاظ نیز به مناسبت درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه با اشاره به شخصیت و سوابق حجت‌الاسلام شجونی آمده است : او که با 25 بار تحمل زندان از پیشتازان روشنگری در عصر تاریک پهلوی بود، شجاعتی کم نظیر در بیان آنچه حق می‌یافت داشت و مبارزه خود را از دوره نهضت ملی شدن صنعت نفت در کنار شهید نواب صفوی آغاز نموده بود. با آغاز نهضت امام خمینی، منبرهای آتشینش کابوس دژخیمان بود و صراحت کلامش که همراه با لطافت، خلوص، صفا و فروتنی بود، جذب‌کننده جوانان به مبارزه شد تا سرانجام در پاریس به جمع یاران امام پیوست و در پرواز دوم انقلاب، به ایران بازگشت. در این بیانیه همچنین تصریح شده است : معتقد به کار جمعی بود و در تشکل‌های معتقد به ولایت فقیه، همچون جامعه روحانیت مبارز، جامعه وعاظ و حزب موتلفه اسلامی پرخروش ظاهر می‌گشت. در طول سال‌های مبارزه حبس و ممنوع المنبر شدن مانع او برای تلاش در جهت بصیرت افزایی جامعه نشد و در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، هیاهوی دشمنان از انگیزه او نکاست. شجاعت او در بیان حقایق همراه با شجاعت پذیرش و اعلام خطا در هنگام یافتن حقیقتی برخلاف نظر خویش بود.

نگاهی به زندگی مرحوم حجت‌الاسلام شجونی
 از 25 بار دستگیری در رژیم طاغوت تا موضع‌گیری قاطع علیه سران فتنه
حجت‌الاسلام جعفر شجونی در سال 1311 در فومن به دنیا آمد.
مرحوم حجت‌الاسلام شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بوده و در طول رژیم طاغوت به دفعات به دلیل مبارزات سیاسی به زندان افتاده و تحت شکنجه‌های سخت قرار گرفته بود.
حجت‌الاسلام شجونی که از همرزمان شهید نواب صفوی در دوران مبارزه با رژیم طاغوت محسوب می‌شد در طول مبارزات 25 بار دستگیر و به زندان افتاده بود.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی مردم کرج به مجلس شورای اسلامی راه یافت.
حجت‌الاسلام شجونی دایرهًْ‌المعارف خاطرات انقلاب و اتفاقات پیرامون نهضت اسلامی بود، وی که از ابتدای شکل‌گیری جریان انقلاب به عنوان یکی از خطبا و منبری‌های توانا در این جریان حضور داشته، تمام اتفاقات مربوط به انقلاب را به ‌خوبی در خاطر داشت.
بازداشت در دوران پهلوی
مرحوم حجت‌الاسلام شجونی درخصوص زندان رفتن خود در زمان رژیم پهلوی می‌گوید: «سال ۱۳۳۴ اولین زندان ما بود با شهید نواب صفوی و اولین عکس متعلق به ۵۹ سال قبل است و عکس دیگر نیز مربوط به سال ۱۳۵۲ در کمیته مشترک است. من ۲۵ بار زندان بودم اما مدت آن کم و زیاد بود.»
وی در بازگویی خاطرات خود از آن روزها این‌گونه نقل می‌کند: «در سال ۱۳۵۲ چند وقتی بود که از طرف رژیم شاه به خاطر سخنرانی‌ها و مطالبی که در منبرهایم طرح می‌کردم ممنوع‌المنبر شده بودم. روزی آقایی از من برای سخنرانی در مسجد حجت واقع در خیابان اتابک خیابان خاوران، روبروی پارک فدائیان اسلام (مسکرآباد سابق) دعوت کرد. با خودم گفتم اینجا کسی من را نمی‌شناسد، دعوت آنها را قبول می‌کنم. سر وقت در مسجد حجت حضور یافته و بالای منبر رفتم. حدود نیم ساعت صحبت کرده بودم که ناگهان سر و کله مأمورین شهربانی پیدا شد ، فهمیدم که برای دستگیری من آمده‌اند و به ناچار سخنرانی را نیمه‌تمام گذاشته و از منبر پایین آمدم. مرا دستگیر کرده و به پاسگاه هاشم‌آباد بردند و تا پاسی از شب در آنجا بودم. سپس یک عینک لاستیکی به چشمم زدند و دیگر جایی را نمی‌دیدم و مرا به کمیته مشترک ضدخرابکاری رژیم شاه واقع در میدان توپخانه بردند...»
روایت شجونی از قیام 15 خرداد
حجت‌الاسلام جعفر شجونی در ۱۳ خردادماه سال ۱۳۹۲ در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس به عنوان کسی که در ۱۵ خردادماه ۱۳۴۲ حضور داشته، از خاطرات خود در آن روز این‌گونه یاد کرد: «رئیس ‌ساواک بازار، آشکارا می‌گفت شجونی روزی بدنه بازار را با سخنرانی به آتش می‌کشد. بنده آن زمان روزی ۱۰ تا ۱۲ بار سخنرانی داشتم ساعت ۱۲ شب ۱۵ خرداد همسر سید غلامحسین شیرازی به من زنگ زد که همسرم را دستگیر کردند و مأموران ساواک در هنگام دستگیری به شما فحاشی می‌کردند...
تا لباس‌هایم را گم و گور کنم صدای زنگ خانه من به صدا درآمد تا مأموران موفق شوند در خانه مرا بشکنند، من از دیوار همسایه پریدم و فرار کردم... چند وقتی که از قم فرار کردم در باغ‌های کرمانشاه پنهان بودم تا اینکه دوستانی را که دستگیر کردند بعد از سه ماه آزاد کردند. بعد از آنکه به ملاقات دوستان آزادشده‌ام رفتم مرا دستگیر کردند و بعد از یک روز، آزادم کردند.»
 ضبط اموال پهلوی به حکم امام
مرحوم حجت‌الاسلام شجونی با اشاره به اینکه یک ماه پس از انقلاب حکم سرپرستی را دریافت کرده بود، می‌گوید: «عین حکم امام(ره) برای سرپرستی بنده در کاخ شمس همین است: «جناب ثقه‌ًْالاسلام آقای حاج شیخ جعفر شجونی، جنابعالی مأموریت دارید که اموال خاندان پهلوی و بستگان ایشان را که در شهر کرج و حومه قرار دارد از اموال منقول و غیرمنقول و مستغلات همه را ضبط نموده و محافظت کنید و نیز خانه‌هایی را که اداره ساواک برای مأموران خود ساخته است در اختیار افراد بی‌خانه بگذارید و چنانچه کارهای فوق، احتیاج به مخارجی دارد از اموال مذکور فروخته و صرف کنید از خدای تعالی ادامه توفیقات آن جناب را خواستارم.
موضع‌گیری علیه فتنه و فتنه‌گران
مرحوم حجت‌الاسلام شجونی از جمله خواص و شخصیت‌هایی بود که بعد از فتنه 88 به روشنگری پرداخته و علیه سران فتنه موضع گرفت .
حجت‌الاسلام شجونی در برنامه زنده تلویزیونی «دیروز، امروز، فردا» که در تاریخ ۱۰ بهمن‌ ماه سال ۱۳۸۸ از شبکه سوم سیما پخش شد؛ با اشاره به عدم حضور برخی از افراد اصلاح‌طلب در مناظرات تلویزیونی، دلیل آن را رو نشدن اهداف آنها و اینکه حرفی برای گفتن ندارند عنوان کرد.
وی با بیان اینکه ما راضی نیستیم که هیچ‌‌کس بی‌شخصیت و بی‌آبرو شود و این اتفاق هیچ لذتی ندارد،  اظهار داشت: «عده‌ای بعد از انتخابات تیشه به ریشه خود زدند و در واقع سران فتنه باعث شده‌اند که منافقان و افرادی که پاسدارها را قتل‌عام می‌کردند وارد میدان شوند و گروه‌هایی مانند سلطنت‌طلبان و بهایی‌ها ابراز وجود کنند تا جایی که در روز عاشورا، ۸۰ بهایی دستگیر شد.»
جعفر شجونی در برنامه «دیروز، امروز، فردا» خاطرنشان کرد : «من از جوانی در سیاست هستم و ۲۵ بار زندان رفته‌ام ولی با وجود ۶۰ سال فعالیت سیاسی خسته نشده‌ام اما در سال‌های اخیر سکوت کرده بودم ولی امروز به دلیل رفتار برخی از افراد دوباره مانند دوران جوانی فعال شده‌ام.»

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به حجت‌الاسلام والمسلمین شجونی یار صدیق امام و رهبری دار فانی را وداع گفت / از ۲۵ بار دستگیری در رژیم طاغوت تا موضع‌گیری قاطع علیه سران فتنه ۱۶ / ۰۸ /۵ ۱۳۹


کد آمار