تبلیغات

ads

تاکید میشل عون بر ضرورت ارتقای روابط با ایران / ۱۸ / ۰۸ /۵ ۱۳۹

16 views
۱۹ام آبان ۱۳۹۵
رایزنی‌های سطح بالای ظریف در بیروت
تاکید میشل عون بر ضرورت ارتقای روابط با ایران

Image result for ‫رایزنی‌های سطح بالای ظریف در بیروت‬‎

رئیس‌جمهور لبنان در دیدار وزیر خارجه کشورمان ، از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران برای تحکیم ثبات در این کشور قدردانی و بر ضرورت ارتقاء روابط دو کشور در همه زمینه‌های سیاسی و اقتصادی تاکید کرد.
به گزارش فارس محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ورود به لبنان با میشل عون رئیس‌جمهور لبنان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
در این دیدار ظریف مراتب تبریک صمیمانه دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران را به رئیس‌جمهور لبنان برای پیروزی مردمسالاری در این کشور و انتخاب ایشان توسط مردم لبنان ابراز کرد.
وی افزود: انتخاب رئیس‌جمهور لبنان پس از یک وقفه طولانی، پیروزی همه مردم لبنان بود. به همین دلیل من امروز همراه با یک هیئت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی برای تقویت و گسترش همکاری‌ها در همه زمینه‌ها به لبنان آمده‌ام. به نظر ما ایران و لبنان امروز با دو تهدید مشترک ناشی از رژیم صهیونیستی و گروه‌های تکفیری و افراط‌گرا روبرو هستند.‌ فراتر از این دو تهدید مشترک، منافع زیادی است که ایران و لبنان در همکاری سیاسی و اقتصادی در همه زمینه‌ها دارند.
وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد: من به افق همکاری‌های دو کشور بسیار خوشبین بوده و اعتقاد دارم که این همکاری‌ها به نفع صلح و ثبات در منطقه بوده و علیه هیچ کس نیست.
در این دیدار میشل عون نیز ضمن تشکر از پیام تبریک و تماس تلفنی ریاست جمهوری اسلامی ایران در همان ساعات اولیه انتخابش، از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران برای تحکیم ثبات در لبنان قدردانی و بر ضرورت ارتقاء روابط دو کشور در همه زمینه‌های سیاسی و اقتصادی تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با «تمام سلام» نخست‌وزیر لبنان دیدار و گفت‌و‌گو کرد .
طرفین در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه، تحولات منطقه به ویژه سوریه به گفت‌وگو و رایزنی پرداختند.
دیدار ظریف با سید حسن نصرالله
ظریف وزیر امور خارجه همچنین در ادامه دیدارهای خود با مقامات لبنانی ظهر دیروز با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار کرد.
پایگاه خبری «العهد»، گزارش داد که سید حسن نصرالله میزبان ظریف و هیئت همراهش بوده و شماری از رهبران حزب‌الله نیز در این دیدار حضور داشتند.
پایگاه خبری الدیار نیز گزارش داد که دبیرکل حزب‌الله لبنان و وزیر خارجه ایران در این دیدار آخرین تحولات منطقه و لبنان را بررسی کرده‌اند.
نشست ظریف
با رهبران گروه‌های مقاومت فلسطینی در لبنان

ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به لبنان سفر کرده است ، صبح دیروز در جمع دیپلمات‌ها و مسئولان نهادهای ایرانی مستقر در لبنان حضور یافت.
رئیس ‌دستگاه دیپلماسی در این نشست لبنان را مظهر مقاومت و پیروزی دانست و گفت: نقش حزب‌الله و رهبر مقاوم آن برادر عزیز جناب آقای سیدحسن نصرالله به عنوان سمبل مقاومت موجب مباهات و افتخار همه ماست.
ظریف ضمن بیان این نکته که مردم مظلوم یمن و سوریه تاوان بازی مخرب سیاسی برخی کشورهای عصبانی در منطقه را می‌پردازند، خاطرنشان کرد: همواره گفته‌ایم برجام برای ایران قدرت نیافرید بلکه موانع مهار قدرت ایران را کنار زد؛ از همین رو عده‌ای از کشورها از این وضعیت جدید نگران و عصبانی‌اند.
وی مسئولیت کارگزاران روابط خارجی را یک مسئولیت تاریخی و خطیر دانست و افزود: باید از تمام لحظه‌ها و فرصت‌ها به خوبی بهره‌برداری هوشمندانه و در راستای ثبات و پیشرفت در منطقه استفاده کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در پایان تاکید کرد: در این مسیر وفاداری به آرمان‌های امام راحل و اجرای فرامین مقام معظم رهبری راهگشای همه ماست تا بتوانیم وظیفه خود در شرایط حساس کنونی را به نتیجه برسانیم تا در برابر خدا و مردم خوب ایران شرمنده نباشیم.
فلسطین محور اصلی سیاست خارجی ایران
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در نشستی با حضور رهبران گروه‌های مقاومت فلسطینی در لبنان اظهار داشت : باید در نظر داشته باشیم که موضوع فلسطین همچنان مسئله اصلی جهان اسلام است.
رئیس‌دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: فلسطین محور اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و این سیاست توسط مسئولان جمهوری اسلامی ایران با جدیت دنبال می‌شود.
ظریف با بیان اینکه امروز دو خطر عمده منطقه ما و جهان را تهدید می‌کند، عنوان کرد: مهم‌ترین خطر برای منطقه ما و جهان بشریت خطر رژیم صهیونیستی و این پدیده استعماری منشاء همه تهدیدات علیه صلح، امنیت و حقوق بشر است.
وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی با در اختیار داشتن حداقل 200 کلاهک هسته‌ای مهم‌ترین خطر برای نظام بین‌المللی است. این رژیم با اعمال سیاست‌های تجاوزکارانه و با نقض تمام مقررات بین‌المللی خطر‌ناک‌ترین دشمن حقوق بشر است.
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی در شرارت در جهان هیچ رقیبی ندارد ،‌ تصریح کرد: بزرگ‌ترین عامل تاسف بار این است عده‌ای در جهان اسلام تلاش می‌کنند این خطر را کمرنگ کنند و خطرات کاذب را جایگزین آن کنند.
ظریف خاطرنشان کرد: اطمینان داشته باشید دولت و ملت ایران خطری مهم‌تر از اسرائیل نمی‌شناسد.
وی در بخش دیگری از این نشست گفت : اعتقاد راسخ داریم فاجعه انسانی در یمن و سوریه باید با آتش‌بس فوری و رساندن کمک‌های بشردوستانه به همه مردم سوریه و یمن و رسیدن به راه‌حل سیاسی پایان یابد.
رئیس ‌دستگاه دیپلماسی در پایان خاطرنشان کرد: مشکل سوریه و یمن راه‌حلی جز راه‌کار سیاسی ندارد. تنها راه گفت‌وگو میان مردم سوریه و یمن و رسیدن آنها به تفاهم است. وظیفه دولت‌ها و کشورهای خارجی کمک به این راه‌حل است نه دامن زدن به تنش‌ها.

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به تاکید میشل عون بر ضرورت ارتقای روابط با ایران / ۱۸ / ۰۸ /۵ ۱۳۹


کد آمار