تبلیغات

ads

اردوغان ۱۳ سال دیگر در قدرت می‌ماند! /عقب‌نشینی گام به گام ترامپ از مواضع جنجالی ۰۳/ ۰۹ /۵ ۱۳۹

10 views
۴ام آذر ۱۳۹۵
با اصلاح قانون اساسی
اردوغان 13 سال دیگر در قدرت می‌ماند!
  ۰۳/  ۰۹ /۵ ۱۳۹Image result for ‫اردوغان‬‎
با حمایت ملی‌گرایان پارلمان ترکیه از طرح جنجالی رجب طیب اردوغان برای اصلاح قانون اساسی، تلاش‌های او برای تغییر سیستم سیاسی کشورش به جمهوری نتیجه داده و اردوغان تا سال ۲۰۲۹ در قدرت باقی خواهد ماند.
حزب عدالت و توسعه (حامی رئیس‌جمهور)، احتمالا لایحه رفراندوم قانون اساسی را در ماه‌های آینده تقدیم پارلمان می‌کند و با حمایت ناسیونالیست‌ها انتظار می‌رود که لایحه مذکور تایید و اردوغان بتواند با انجام این اصلاحات در قانون اساسی ، ریاست جمهوری خودش را تا سال ۲۰۲۹ ادامه دهد.
به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین با اعلام این خبر نوشت، «دولت باغچلی»، رهبر بلوک ناسیونالیست‌های ترکیه (حزب حرکت ملی‌گرا) این خبر را اعلام کرده و گفته کلیه تلاش‌ها برای برگزاری رفراندوم سراسری در بهار انجام شده است. وی حتی مدعی شده اصلاحات پیشنهادی برای اعطای اختیارات بیشتر به ریاست جمهوری ترکیه «منطقی» است.
مقام‌های آگاه این کشور اما می‌گویند در صورت تغییر قانون اساسی، پست نخست‌وزیری ملغی شده و رئیس‌جمهور منتخب دو معاون خواهد داشت و علاوه بر این، اختیارات بیشتری برای عملی‌ کردن سیاست‌های اجرایی در اختیار رئیس‌جمهور قرار می‌گیرد. رئیس‌جمهور ترکیه همچنین ارتباط با حزب خودش را حفظ خواهد کرد در حالی که طبق قانون کنونی، رئیس‌جمهور پس از انتخاب شدن باید ارتباط حزبی خودش را قطع کند.
گفتنی است مقام‌های دولتی ترکیه مدت‌هاست بر تغییر سیستم سیاسی به یک جمهوری تحت رهبری رئیس‌جمهور همانند فرانسه و آمریکا تاکید دارند و معتقدند که ساختارهایی همانند دولت‌های ائتلافی، ترکیه را به عقب باز می‌گرداند. با این حال مخالفان آن را «تدبیر دیگری برای محکم کردن پایه‌های قدرت اردوغان» می‌بینند که به گفته آنها «در سال‌های اخیر با قدرت خودکامه‌تری حکومت کرده است.» آنها به پاکسازی‌های گسترده کارکنان دولتی در پی کودتای ماه ژوئیه و نیز سرکوب رسانه‌ها اشاره  هم می‌کنند. منتقدان معتقدند که این اقدامات فراتر از برخورد با عاملان کودتاست و در واقع تلاشی است برای تحکیم قدرت حزب حاکم.
خبر دیگر اینکه دیروز اولین جلسه محاکمه «فتح‌الله گولن»، روحانی در تبعید و مخالف دولت ترکیه که آنکارا از وی به عنوان متهم اصلی کودتای ۱۵ ژوئیه یاد می‌کند، به همراه ۷۳ تن دیگر به صورت غیابی برگزار شد. پلیس ترکیه همزمان عملیات‌های همزمانی را در ۱۳ استان آغاز کرده و ۴۰ مظنون را به اتهام عضویت در سازمان فتح‌الله گولن بازداشت کرده است.
نیویورک تایمز خبر داد
عقب‌نشینی گام به گام ترامپ از مواضع جنجالی

Image result for ‫ترامپ‬‎

نیویورک تایمز در گزارشی درباره تغییر مواضع ترامپ بعد از انتخابات نوشت: «تنها دو هفته از پیروزی نامزد حزب جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گذشته است ولی حالا مردم دنیا شاهد تغییر مواضع و چرخش جبهه‌گیری‌های افراطی سابق وی هستند.»
در دوران کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شماری از کارشناسان با اشاره به مواضع تند ترامپ در سیاست داخلی و خارجی معتقد بودند فرقی نمی‌کند در آمریکا چه کسی رئیس‌جمهور شود و ساختار سیاسی آمریکا افراد را مجبور می‌کند در چارچوب مشخصی فکر و عمل کنند.حال بعد از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به نظر می‌رسد این تحلیل در حال تحقق است.
ترامپ طی چند ماه گذشته شدیدترین مواضع را در سیاست داخلی و خارجی از کشیدن سیفون در کاخ سفید و محاکمه کلینتون گرفته تا همکاری با دولت سوریه برای مقابله با تروریسم اتخاذ کرده بود اما بعد از پیروزی در انتخابات 18 آبان ماه در شماری از این مواضع خود تجدید نظر کرده است.
در همین ارتباط ترامپ در دفتر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز و در گفت‌و‌گو با کارکنان و خبرنگاران این روزنامه اظهاراتی کرده که به نوشته «نیویورک تایمز» نشان از تغییر و تحول در برخی از مواضع جنجالی وی در دوران تبلیغات انتخاباتی وی دارد.
ترامپ پیش از این نیز روزنامه نیویورک تایمز را «دروغ‌گو» خطاب کرده بود!
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا از اجرای برخی از تندترین مواضع خود که در کمپین انتخاباتی اش مطرح کرده بود دست کشید. ترامپ قول داده بود تا «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات خود را پس از انتخابات و به دلیل ارسال ایمیل‌های محرمانه از طریق سرورهای شخصی به زندان بیندازد. بر اساس گزارش این روزنامه «ترامپ طی دیگر وعده‌های انتخاباتی خود گفته بود اگر لازم باشد تروریست‌ها را هم شکنجه خواهد کرد ولی رئیس‌جمهور منتخب حالا نظر دیگری دارد!»
ترامپ اما در جریان دیدارش با مسئولان این روزنامه و در مورد زندانی کردن کلینتون گفت، برای او هیچ منافعی وجود ندارد تا این کار را انجام دهد و قصد ندارد به کلینتون آسیب برساند.دونالد ترامپ در مورد شکنجه تروریست‌ها هم گفت که نظرش تغییر کرده است و هرگز فکر نمی‌کرده این کار مفید باشد!
هرچند به نوشته نیویورک تایمز به نظر می‌رسد که ترامپ پیش و پس از انتخابات تغییر زیادی کرده است اما او هنوز روی برخی از مواضع خود در سیاست خارجی مثل لزوم همکاری با دولت سوریه برای مبارزه با تروریست‌ها‌ ایستاده است.
ترامپ در همین رابطه و در گفت‌و‌گو با نیویورک تایمز با بیان اینکه دیدگاه او در قبال بحران سوریه با همه تفاوت دارد، گفت: «باید مسئله سوریه را حل کنیم... باید به جنونی که در سوریه در جریان است پایان دهیم». ترامپ جنگ آمریکا در عراق را نیز مجددا یک «اشتباه بزرگ» خواند و گفت واشنگتن نباید به دنبال «ملت‌سازی» در جهان باشد.اشاره ترامپ به عقیده گروهی از کارشناسان و سیاستمداران آمریکایی است که می‌گویند واشنگتن باید برای گسترش دموکراسی و ایجاد ساختار دولت- ملت در کشورهای مختلف تلاش کند.
خبر دیگر از آمریکا اینکه روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در خبری از افزایش جنایات مرتبط با نفرت‌های مذهبی به ویژه علیه مسلمانان بعد از پیروزی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا خبر داد و نوشت که شدت وقوع این جرایم با پیروزی ترامپ به شدت دوران بعد از وقوع حملات  تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا رسیده است.کشور آمریکا بعد از پیروزی ترامپ شاهد وقوع بیش از 700 مورد «جنایت‌های نفرت‌انگیز نژادپرستانه» بوده است.

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به اردوغان ۱۳ سال دیگر در قدرت می‌ماند! /عقب‌نشینی گام به گام ترامپ از مواضع جنجالی ۰۳/ ۰۹ /۵ ۱۳۹


کد آمار