تبلیغات

ads

آمریکا یا نمی‌خواهد با داعش برخورد کند یا نمی‌تواند ۰۲/ ۰۹ /۵ ۱۳۹

20 views
۳ام آذر ۱۳۹۵
رهبر انقلاب در دیدار رئیس جمهور اسلوونی:
آمریکا یا نمی‌خواهد با داعش برخورد کند یا نمی‌تواند 
 ۰۲/  ۰۹ /۵ ۱۳۹

Image result for ‫رهبر انقلاب در دیدار رئیس جمهور اسلوونی‬‎

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز (سه‌شنبه) در دیدار آقای باروت پاخور رئیس‌جمهوری اسلوونی، با اشاره به حوادث تلخ و دردناک منطقه و نقش برخی قدرت‌ها در تحمیل بی‌ثباتی و جنگ بر ملت‌ها، تأکید کردند: جمهوری اسلامی همواره کشورهای مستقل را به نقش‌آفرینی فعال در مقابله با فشار بر ملت‌ها فراخوانده و از آنها خواسته است که ساکت و تماشاچی نباشند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای درگیری‌های خشن در کشورهای منطقه‌ غرب آسیا و ایجاد گروه‌های تروریستی همچون داعش را نتیجه‌ دخالت و تحمیل برخی قدرت‌ها خواندند و افزودند: وظیفه‌ همه‌ کشورها، تلاش برای خاموش کردن آتش این درگیری‌ها است و جمهوری اسلامی نیز برخلاف تبلیغات جریان سلطه، با همین هدف، فعال و تأثیرگذار است اما دخالتی در امور کشورهای دیگر نمی‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی، ائتلاف آمریکایی‌ها ضد داعش را موفق ندانستند و در تبیین دلیل این ناکامی با اشاره به دو دیدگاه موجود، خاطرنشان کردند: بر اساس دیدگاه اول، آمریکایی‌ها برنامه‌ای برای ریشه‌کن کردن داعش ندارند و می‌خواهند همچون انگلیسی‌ها که در دوران استعمار هند، کشمیر را همچون استخوان لای زخم نگه داشتند - و در نتیجه دو کشور همسایه‌ هند و پاکستان تا همین امروز نیز همواره دچار اختلاف و شکاف هستند- در قبال داعش نیز به‌گونه‌ای عمل کنند که این مشکل به‌صورت حل ‌نشده در عراق یا سوریه باقی بماند.
ایشان افزودند: بر اساس دیدگاه دوم، آمریکایی‌ها مایل به حل قضیه‌ داعش هستند اما سازوکارها به ‌نحوی نیست که آنها قادر به انجام این کار باشند که البته نتیجه‌ هر دو دیدگاه تاکنون یکسان بوده و امروز عراق و به‌ویژه سوریه در وضعیت بسیار تلخ و سختی به‌سر می‌برند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به تبعات ایجاد بی‌ثباتی در کشورهای غرب آسیا از جمله مشکلات مربوط به پناهجویان، خاطرنشان کردند: در حالی که کشورهای اروپایی نتوانستند به حداکثر چند ده هزار پناهجو پناه بدهند، ایران سال‌ها است که حدود سه میلیون نفر از مردم افغانستان را میزبانی می‌کند و شرایط تحصیل و زندگی را برای آنها فراهم کرده و در کمال سعه‌ صدر، رفتاری انسانی با مهاجرین دارد.رهبر انقلاب اسلامی، یک‌سال و هشت ماه بمباران مردم یمن و نابود کردن زیرساخت‌های این کشور به‌دست دولت سعودی را یکی دیگر از حوادث تلخ این روزهای منطقه برشمردند و افزودند: دولت‌های مستقل باید با این حوادث مقابله کنند؛ زیرا تحت فشار قرار دادن یک ملت، درواقع رنج و دردی برای همه‌ بشریت است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ادامه، امکانات و ظرفیت‌های ایران و اسلوونی را در افزایش همکاری‌ها فراوان خواندند و افزودند: امیدواریم آینده، سند محکمی برای گفت‌وگوهای امروز باشد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به انجام کامل تعهدات ایران در جریان توافق هسته‌ای، از عمل نکردن طرف‌های مقابل به تعهداتشان انتقاد کردند.
در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای باروت پاخور رئیس‌جمهوری اسلوونی، مذاکرات خود با مقامات کشورمان را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: ما به‌دنبال عمیق‌تر کردن روابط خود با ایران در تمام زمینه‌ها هستیم.
آقای پاخور، ایران را ستون ثبات و امنیت در منطقه و کشوری قابل احترام خواند و با تمجید از نحوه‌ عملکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای و پیشرفت‌های چشمگیر کشورمان در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: اسلوونی و ایران تجربیات مشترک و زمینه‌های فراوانی برای همکاری دارند.
رئیس‌جمهوری اسلوونی با اشاره به برنامه‌ افتتاح سفارت کشورش در تهران در جریان سفر جاری، گفت: ایران دوست خوب اسلوونی است و ما گشایش سفارت در ایران را کاری عاقلانه و حکیمانه و برخاسته از تصمیم و اجماع ملی می‌دانیم.

تبلیغات

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال نظر به آمریکا یا نمی‌خواهد با داعش برخورد کند یا نمی‌تواند ۰۲/ ۰۹ /۵ ۱۳۹


کد آمار